SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 12533178
nr 1253 3178
Bägare
silver. Uppsala, 1700-tal. Otydliga Stämplar. Höjd: 8,5 cm. Vikt: ca 56g
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
måndag 6 maj 2019
kl 20:56:15
6/5 20:50:48
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver